ریتم و آکورد،ملودی،نکات آموزشی موسیقی،مقاله در مورد موسیقی و....

با در نظر داشتن اصول روان شناختی و بررسی ساختاری انواع موسیقی، طبقه بندی زیر به عنوان تم های درمانی بنیادین معرفی می شوند و سایر تم ها برمبنای این تم های بنیادین تعریف می شوند:

1)  تم های آرام سازRelaxation Themes

2)  تم های خلق سازMood-Making Themes

3)  تم های جسمانی سازSomatization Themes

    بنابراین، تعریف تم درمانی در واقع تجویز موسیقی براساس تم و تاثیر احساسی و شناختی موسیقی است. در زیر به ویژگی های موسیقایی و روان شناختی هر یک از تم های بنیادین و موارد عمومی تجویز آنها اشاره می شود.

تم های آرام ساز:

تم های آرام ساز دارای ریتم و ملودی ساده و یکنواخت بوده و حداقل القای خلق را دارا می باشند. تحریک کننده و مهیج نیستند. به عبارت دیگر، از لحاظ هیجانی و عاطفی تقریبا خنثی است. تاثیرات روانی حرکتی در آنها اندک بوده و بیشتر در سطح شناخت اثر می گذارند.    موسیقی دستگاهی ایران، به دلیل القاء خلق چندان مناسب این کاربرد نیست، اما از این میان،برخی از قطعات ماهور تم آرام بخش دارند. موسیقی های آرام ساز برای مطالعه، رانندگی( به ویژه در مسیرهای پر ترافیک ) و محل کار می تواند مفید باشد.

    یکی از تقسیمات فرعی تم های ارام ساز، تم های خلسه ساز                 Trance-Making Themes  است.از آنجا که خلسه در واقع نوعی آرامش پیشرونده و ناب تر است، این تم ها نیز آرامشی عمیق تر و ناب تر را ایجاد می کنند. تم های خلسه ساز، ضمن دارا بودن ویژگی های تم های آرام ساز، با محدود کردن میدان توجه ، تاثیر بر امواج مغزی و کاهش ضربان قلب و تنفس، حالتی از سبکی و خلسه به همراه آرامش عمیق را ایجاد می نماید. به همین دلیل مناسب رانندگی و مطالعه نمی باشد و از آن می تواند برای کاهش اضطراب، بی خوابی و ایجاد حالت هیپنوتیزم، آرام سازیو تمرینات مراقبه استفاده شود.

 

تم های خلق ساز:

 

اين تم ها داراي ريتم و ملودي غني و متنوع هستند به طوري كه منجر به القاي خلق هايي همچون غم Blue يا سرخوشيElation مي گردد.بسياري از قطعات موسيقي اصيل ايراني د اراي چنين ويژگي هستند.باشنيدن اين تم ها، يك حالت خلقي،‌بسته به نوع و شرايط روان شناختي شونده ، ايجاد مي گردد.موسيقي اغلب فيلم ها نيز داراي ويژگي هاي خلق ساز مي باشد.    تم هاي خلق ساز در سطح هيجان عمل نمي كنند. اين تم ها داراي طيفي وسيع از آرام ساز تا جسماني ساز هستند. كرانه آرام ساز آنها داراي حالتي خلسه ساز و كرانه ي جسماني ساز آنها، تم هاي نمايشي را به وجود مي آورند.

 

تم هاي جسماني ساز:

اين تم ها داراي ريتم و ملودي بسيار متنوع و اغلب ديناميك قوي و تمپوي تند بوده، به طوري كه شنونده را به انجام حركات بدني وا مي دارد. تاثيرات رواني حركتي و اتونوميك آنها بالاست. اين تم ها در سطح بدن عمل مي كنند.

    در استفاده از اين تم ها بايد به عامل زمان و شرايط روان شناختي شنونده توجه گردد.به طوري كه يك تم جسماني ساز به هنگام خواب ممكن است علاوه بر بي خوابي منجر به سردردهاي تنشي گردد.

    يكي از تقسيمات فرعي اين تم، تم هاي نيرو سازForce – Making Themes مي باشد كه در آنها ، عامل ريتم و دينامك اهميت ويژه اي داردو اغلب براي فعاليت هاي ورزشي مناسب است.از ديگر تقسيمات فرعي تم هاي جسماني ساز ، تم هاي نمايشي Hysteroid Themes مي باشدكه در واقع يك تم تركيبي است، زيرا داراي عناصري از تم خلق ساز مي باشد. انواع موسيقي هاي شش هشتم ايراني، راك و...داراي چنين حالتي هستند.يكي از كاربرد هاي تم هاي جسماني ساز، در صورت استفاده مناسب، تخليه هيجانات است.

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم فروردین ۱۳۸۷ساعت 12:25  توسط محمد (mhd)  | 

 

www.javakhafan.9f.com

JavaScript Codes